Dary uczynione przez złego człowieka nie przynoszą korzyści. Eurypides

co zrobić aby uzyskać dobre uziemienie

aaaaTesty Na Rakaaaaa

Temat: Brak uziemienia i GSW w nowo wybudowanym domu.
Witam.

Dziękuję kolego kkas12 za wyczerpującą odpowiedź.Sztuczny uziom fundamentowy powinien być obowiązkowo wykonany w każdym wznoszonym dziś budynku (oczywiście przez elektryka, albo pod jego nadzorem).


Największy kłopot naszej branży polega na tym, że elektryka szuka się dopiero, jak budynek jest w stanie surowym otwartym, częściej zamkniętym, lub przed montażem okien, by powiesić alarm - prowizorkę, dopóki pianka w oknach nie zwiąże...

Jak w takim układzie wykonać uziemienie?

Myślę o tym, by podprowadzić bednarkę pod rozdzielnię [będzie trochę kucia, bo tynki i wylewki są już zrobione na gotowo] i pod nią zrobić GSW, ponieważ wszystkie połączenia wyrównawcze podciągnięte są do rozdzielni. Wyciągnę je z rozdzielni i podepnę do GSW, a do uziemienia PE w rozdzielni poprowadzę nowy przewód.

W budynku wiem co i jak, bo temat mi nie obcy, jednak schody zaczynają się na zewnątrz budynku, ponieważ jeszcze nie "dorabiałem" uziemienia do budynku, a nie chciałbym po prostu tylko wkopać dla świętego spokoju...
Jak fizycznie wykonać uziemienie, na jaką głębokość wkopać, jaką długość bednarki trzeba zakopać, ewentualnie ile prętów i na jaką głębokość należy wbić, aby uzyskać te 30 Ohm, a niestety miernika rezystancji uziemień jeszcze się nie dorobiłem...

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Miwhoo.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1592614.htmlTemat: Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona
A może szanowny pan elektryk miał wykonać uziemienie PE (jak sugeruje autor wyspę TT), ale skoro nie mógł uzyskać odpowiednio niskiej wartości, to podłączył się do szyny uziemionego przewodu PEN? Jeszcze nie widziałem warunków o przyłączenie do sieci, w których ZE zezwala na podłączenie się do własnego uziemienia- nawet tego w złączu. Przecież zbrojenie słupa to nic innego, jak lokalne uziemienie przewodu PEN sieci napowietrznej, a pracownicy ZE wykonując złącze kablowe ułożyli bednarkę- uziemiając przewód PEN sieci- de facto znacznie lepiej, niż było wcześniej.

Ps. Mógł to też zrobić przez swoją niewiedzę...
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1470698.html


Temat: Piorun i Pioruny - bezpośrednie trafienie (uderzenie)
SĄ RZECZY TO SIĘ NAJWIĘKSZYM WIZJONEROM NIE ŚNIŁY.
Jak to jest że jednym się udaje zrobić eksperyment a innym nie udaje się powtórzyć go i dlatego jeśli chodzi o piorun kulisty to mówię SF a to co się udawało w labolatorium to trwało kilka chwil.
Nie jestem fizykiem więc proszę powiedźcie mi jak można uzyskać plazmę z krzemu a tym bardziej ją utrzymać bez zasilania wysoką energią przez 60 sek. Widziałem namiastkę piorunu kulistego a raczej kule plazmy wytworzoną w wodzie ale trwała kilka sekund ok.5.

Dodano po 2 [minuty]:

A czy te eksperymenty nie prowadziła sekta realian? Podobno sklonowali człowieka kilka lat temu. PODOBNO !

Dodano po 6 [minuty]:

A teraz trochę profesjonalizmu.
Teraz spotkałem się w czasopiśmie ELEKTRO INFO z ``GEM`` jest to uziemienie proszkowe a raczej otulina powstała z masy proszkowej w której umieszcza się uziom poniekąd ma to w znaczny sposób polepszyć właściwości uziomu w ziemi.
Czy ktoś się z tym spotkał już w swojej pracy tak pytam tylko temat o piorunach to podepnę to do niego i może może... coś się więcej dowiem jak z tym jest.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1638226.html


Temat: Instalacja elektryczna w warsztacie

Witam zrobiłem rozdział z PEN na PE i N. Rozdział uziemiony
rysunek (poprawiony)
Czy teraz jest ok. rożnicowka przy zwarciu N i PE działa.

Po pierwsze, uziemienie punktu rozdziału nie jest potrzebne. Jak już uziemiłeś, to napisz ile uzyskałeś z tego uziomu. Jeżeli nie wiesz ile on ma Ω, to pozostaje symbolem graficznym.
Uważasz, że masz podstawy, a nie potrafisz sprawdzić RCD.
Nic nie wynika z tego, że przy zwarciu N i PE RCD działa. Bo równie dobrze może nie zadziałać, co nie będzie oznaczać, że do RCD można mieć zarzuty. To, że RCD zrzuca , to nie oznacza , że jest 100% sprawny !
Sprawdzenie RCD jest proste - sprawdza się cel aplikacji. Czyli symuluje się awaryjną sytuację w której oczekujemy zadziałania RCD.
Jaki masz SWZ na przyłączu ? A ile masz na gniazdach ? Następne bardzo ważne pytania. Bez tego nie wiadomo,czy instalacja się nadaje do eksploatacji.
Jeszcze zapomniałeś o połączeniach wyrównawczych głównych.
Bronek
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1505917.html


Temat: skasowano z tematu o numerze 1141249 mod Akrzy74
Tak wskoczyłem i troszkę przeczytałem i mam taki mały dylemat gdyż widziałem w nie których spawarkach z tyłu obudowy śrubę do uziemienia maszyny i moje pytanie brzmi tak czy niemożna dopiąć kabel do takiego śrubunku i z drugiej strony zrobić szpile do wbijania w grunt?

Żeby coś takiego wykonać to należy znać parametry wykonanego uziomu. Po wbiciu nawet 5 szpilek uziomowych (galmarów) nie uzyskasz pożądanej rezystancji uziemienia...Należy podłączyć przewód ochronny PE do urządzenia.
[Akrzy]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1642427.html


Temat: [hardware] 2xAtmega + własne zasilania? +hotplug
Żeby odpowiedzieć na pytanie czy trzeba separować, musisz napisać jakie jest zasilanie układów. Jeśli co najmniej jeden z tych układów jest zasilany z baterii lub przez zasilacz, który jest izolowany od sieci (transformatorem), to można bez problemu połączyć oba układy - wystarczyły by 3 sygnały: gnd, sda i scl. Jeśli jednak oba układy są w jakikolwiek sposób ze sobą połączone poza kablem połączeniowym, to trzeba uważać, aby nie zrobić gdzieś zwarcia (kiedyś podłączyłem jeden układ do zasilacza AT, przy czym 24V uzyskałem przez podłączenie się pomiędzy -12V i 12V; wszystko uziemione; po podłączeniu układu do komputera powstało zwarcie - gnd z kabla komunikacyjnego idzie na uziemienie, dalej na drugi zasilacz, a dalej tam na wyprowadzenie gnd. Jednak za masę w drugim układzie uznawałem -12V z zasilacza, więc pojawiło się zwarcie pomiędzy -12V a GND). W większości normalnych przypadków nie trzeba żadnej dodatkowej izolacji. Jeśli jednak byś chciał, to wtedy polecam optoizolację oraz zamiast i2c zastosować uart/usart. Wszystko zależy od tego jak dokładnie zasilasz układy.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1307957.html


Temat: Zródła prądu. Szukam
Praktycznym rozwiazaniem moze byc ladowarka do telefonu lub latarki,malego radia zrobiona z malego silniczka z przekladnia.Np na biwaku pod namiotem gdzie nie ma pradu.Wystarszy troche pokrecic i naladowac akumulatorki li-jon.Wczoraj zrobilem maly eksperyment.Zrobilem podwajacz napiecia.Dwie diody i dwa kondensatory 1000 mikro F.Podlaczylem pod zero energetyczne z gniazdka i kaloryfer.Uzyskalem 3V 8mA.Dioda swiecaca palila sie ciaglym swiatlem od czasu do czasu rozblyskujac.Mieszkam w bloku.Mysle ze pietro na ktorym sie mieszka,pobor mocy przez mieszkancow i stan uziemienia zera i rezystancja przewodow to wszystko ma na to wplyw.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1513976.html


Temat: 4 zyłu a 5 bolcowa mufa??
Witam mam pytanie jak podłączyć 4 żyły do 5 bolcowej mufy czy da się uzyskać 3 fazy??
Podobno słyszałem ze uziemienie szeregują z masą czy to prawda??

Mam 50 metrów kabla 4 żyłowego i nie chciał bym kupować nowego a w sobote mam imprezę zależny mi by to podłączyć!
Jesli tak sie nie da to bede musiał 2 fazy zrobić
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1635180.html


Temat: Schemat generatora wn na trafopowielaczu
Znalazlem przyczynę niedziałania układu. Ścieżka na płytce przepaliła się. Zamiast IRF640 wstawiłem IRF630, których mam pełno. Zadziałało, ale po próbie uzyskania iskry na płytce pojawiło się przebicie. Chyba wszystkie krzemy poszły. Uziemienie rdzenia do masy trafopowielacza nic nie dało. Co zrobić? Czy zwiększenie dławika coś da?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1415881.html


Temat: Antena prętowa i koncentryk na wozie
Witajcie,
zastanawiam się nad rozwiązaniem pewnego problemu.
Chodzi o jak najbardziej efektywne podłączenie anteny (prętowej dł. ok. 5m zamocowanej na dachu samochodu) ze skrzynką antenową znajdującą się wewnątrz pojazdu.
Wiem, że skrzynka powinna być w tym wypadku położona jak najbliżej anteny. Skrzynka powinna dopasować antenę do 50ohm i później koncentrykiem połączona ze wzmacniaczem, ale niestety tak nie mogę zrobić.

Nadajnik ma małą moc ok. 20W i pracować będzie na różnych falach z zakresu KF (80m, 40m, 20m i inne).

Zastanawiam się jakim kablem połączyć skrzynkę antenową z samą anteną. Zakładam, że kabel będzie mieć długość 3-5m. Uziemienie nadajnika podłączone będzie do karoserii samochodu. Zakładam, że najmniejsze promieniowanie wewnątrz pojazdu uzyskam łącząc całość kablem koncentrycznym. Czy połączenie koncentrykiem (tylko jakiej impedancji) anteny prętowej ze skrzynką będzie najbardziej odpowiednie? Gdzie połaczyć ekran koncentryka? Z jednej strony do uziemienia skrzynki i przy antenie do dachu samochodu?

Znacie może jakieś ciekawe opracowania dotyczące doboru częstotliwości i sposobów konfiguracji anten KF różnych typów na pojazdach i warunkach stacjonarnych (szczególnie anten prętowych np. uginanie anteny by zwiększyć kąt promieniowania), w celu uzyskania zarówno średnich jak i krótkich zasięgów a falach krótkich, głównie chodzi mi o teren Polski 0-500km.

pozdrawiam serdecznie
Marcin
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1601531.html


Temat: Pierwszy sprzęt - wzmacniacz umarł po 15 minutach
Wlasnie to, zeby tam NIC nie podlaczac (chyba ze gramofon). Bo ja kiedys podlaczylem - przewod zerowy (niebieski). Pytalem, czy cokolwiek tam bylo podlaczane. U mnie sie wtedy nic nie stalo ze sprzetem, ale nie wiem, czy na pewno nie MOGLO sie stac. Dlatego spytalem.

Prawidlowe uziemienie wzmacniacza takiego, jak kolega ma, bez gramofonu, to nie robienie nic, oprocz wetkniecia wtyczki - tak mi sie wydaje - popraw mnie, jesli sie myle. sek w tym, ze ja sie wtedy przejalem rola, a kolega pisal, ze to jego pierwsze stereo... no cholera w sumie z czego sie tlumacze? Jak cos pisze to z wlasnego doswiadczenia i czasem nieslusznie zakladam ze ktos mogl popelnic takie same (czesto bezdennie glupie) bledy, jak ja. Chyba nic sie nie stalo, ze zadalem pytanie, ktore nic nie wnioslo do roziazania problemu?

Przy okazji - jasne ze lece na ilosc, ciagle staram sie uzyskac range high end, a tu kiszka ;)

Nie stwierdzilem, ze czytasz bez zrozumienia. Wytlumaczylem dokladniej. Po namysle stwierdzam jednak, ze masz racje: pytajac o prawidlowe uziemienie sugeruje niejako, ze nalezy cos zrobic dodatkowo a nie ze nie nalezy czegos robic... ;) Dobrze ze wszystko sie wyjasnilo.

No a teraz mozna sie pochachac jakim bylem kiedys n00bkiem ;) (i jak malo sie nauczylem :D)
Źródło: hi-fi.com.pl/PHPBB_2_0_6/viewtopic.php?t=19032


Temat: Odbiornik detektorowy, cewki i parę innych zagadnień
Witam,

To ja sie podepne do pytania, bo temat pokrewny.
Zrobilem sobie w ramach zabaw z lampami maly odbiornik dwulampowy w ukladzie: pierwszy stopien wzm. w. cz, drugi stopien reakcyjny. Cewki obliczylem dla zakresu sredniofalowego. Problem w tym, ze w moim mieszkaniu (mieszkam w bloku) nie mam mozliwosci uzyskania ani dobrej anteny ani uziemienia - po ostatnich wymianach C.O i instalacji wodnej wszedzie sa rury plastikowe.
Jedyna mozliwosc podlaczenia, to do bolca zerowego w gniazdku. Anteny na zewnatrz tez nie dam, bo nie ma jak - podlaczylem sobie kablem parapet zaokienny. Niestety - odbiornik bardzo slabo odbiera - wiecej szumow niz stacji. Poprzednio mialem uklad tylko na jednej lampie (reakcyjny), teraz z wzmocnieniem wstepnym, ale szczerze mowiac to poprawa jest minimalna.
Na dodatek radio wylapuje sporo zaklocen np. od zarowek energooszczednych czy zasilaczy impulsowych - i innej cyfrowki.

Tak sie zastanawiam czy mozna cos poprawic w samym odbiorniku, czy moze mozna cos poprawic w instalacji antenowo/uziomowej.
Niestety wspolczesnosc nie za bardzo sprzyja dawnym konstrukcjom

Uklad oparty jest na tym schemacie: http://www.mines.uidaho.edu/~glowbugs/zl2jj_trf2.htm
z tym ze ja zastosowalem cewke reakcyjna podlaczona do anody lampy (oddzielna, nie jako odczep cewki glownej).
Źródło: trioda.com/forum/viewtopic.php?t=6622


Temat: Neprotector
" />
">zeby net protektor spelnial swoja funkcje musisz miec uziemnienie 4 ohmy lub nizsze...jesli takiego nie ma to troche sad 3ba powbijac w ziemie zeby uzyskac taki uziom


Heh ja mam kilka metrow kabla wkopanego w ziemie. A raczej nie kabla tylko takiego plaskownika. Ahhh to byly czasy jak tato kopal dol na uziemienie ;) . A co do netprotectora. To moze zle podlaczylem przewody. Bo w skretce do sieci 100Mbit urzywane sa 2 pary i takowe sa chronione przez netprotector. Tyle ze tam jest RX- RX+ TX- i TX+ i niebardzo wiem przez co podcianac ta 1 pare telefonicznego. Moze to tego wina. Wlasnie szkoda ze nie mam schematu tego netprotectora to bym sobie zobaczyl co i jak a tak to nie wiem na jakiej zasadzie on dziala. Bo teoretycznie mozna sobie samemu zrobic fajny netprotector i do tego dzialalby spokojnie na telefonicznym. Zalezy wlasnie na jakiej zasadzie dziala ten moj. Probowalem sie dobrac do niego ale jest to baaaaardzo ciezkie.
Źródło: trzepak.pl/viewtopic.php?t=13699Odnośniki

Cytat


Jak sobie podchmielisz, tak się wyśpisz. Witold Zechenter
Jak można w tym zalewie wyjącej rąbaniny zdobyć się na czułość, tkliwość, serdeczność, skoro jest się najpierw poirytowanym, rozwibrowany, rozdygotanym, a zaraz potem otępiałym i zobojętniałym? s. 207 Zofia Kucówna - Zdarzenia potoczne
Dementi to tymczasowe zaprzeczenie faktu, który jutro zostanie potwierdzony. Richard Crossman
Dementi to potwierdzenie w formie zaprzeczenia. Andr‚ Francois-Poncet
Edamus, bibamus, gaudeamus! Post mortem nulla voluptas - Jedzmy, pijmy, radujmy się! Po śmierci nie ma już przyjemności